Sık Sorulan Sorular

Motrio Connect, aracı telefona bağlayarak kullanıcı için hayatı kolaylaştıran eğlenceli özellikler sunan bir uygulamadır. Araç ve sürüş ile ilgili bilgileri, güvenlik uyarılarını, özel fırsatları mobil uygulama üzerinde gösteren bir yol arkadaşıdır.
Motrio Connect sürücü ile aracının etrafında oluşan verileri kullanarak farkındalık ve güvenliği arttırmanıza yardımcı olur.
Temel hizmetler için Motrio Connect uygulamasını ücretsiz kullanabilirsiniz. Gelişmiş özellikler için almış olduğunuz cihaz aracınıza bağlanır, sensörlerden ve aracınızdan topladığı verileri bulut ortamına aktarır. Bu veriler gerçek zamanlı analiz edilir ve cep telefonunuzda görselleştirilir.
Motrio Connect uygulaması aracınızı kullanırken size destek olan çeşitli ek hizmetler sağlar. Başlangıçta çekici-yol yardım hizmeti, lastik değiştirme hizmeti, ultimate elmas koruma ve aksesuar fix paketlerinde indirim uygulama içerisinden kampanya olarak verilmektedir. Bu ekosistem içerik ve şartlarının değişim hakkı Renault’da saklıdır.
Motrio Connect uygulamasını iOS işletim sistemine sahip telefonlar için App Store’dan, Android telefonlar için Google Play’den indirebilirsiniz.
Motrio Connect’u kullanmak için Renault müşterisi olmak şart değildir. Motrio Connect uygulaması sadece Renault ve Dacia değil, birçok farklı marka ve model ile uyumlu çalışabilir.Motrio Connect 2011 model yılı ve sonrasında üretilen araçlarınızla daha uyumludur. Motrio Connect’in 2011 model ve öncesinde üretilen araçlara uyumluluğu garanti edilmemektedir. Cihazın aracınıza uyumlu olduğu tarafımızca belirtilmesine rağmen buna aykırı bir durum gerçekleştiği takdirde taahhütnameniz cayma bedelsiz iptal edilir. Cihaz ücreti tarafınıza iade edilir.
Motrio Connect uygulaması Android işletim sisteminde 4.4 ve üzeri, IOS işletim sisteminde ise 9 ve üzeri versiyon bulunan telefonlarda desteklenmektedir.
Motrio Connect uygulamasını indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Ek hizmetler ve akıllı araç fonksiyonları için cihaz satın almanız gerekmektedir.
Renault MAİS yetkili satıcılarından alabilirsiniz.
Cihaz için aylık abonelik ücreti ödemeyeceksiniz. Cihaz için en başta ödenen ücretin içerisinde 3 yıllık veri paketi bulunmaktadır.
Cihaz 2011 yılından sonra üretilen araçlarda standart olarak bulunan OBD2 yuvasına takılmaktadır. OBD2 soketi bulunan tüm araçlarda çalışmakta ancak sağlanan veri çeşitliliği ve kalitesi aracınızın marka ve modeline göre değişkenlik gösterebilmektedir. Araç uyumluluk bilgisine www.motrio.com.tr/motrioconnect sayfasından ulaşabilirsiniz.
Cihazınızın aracınıza montaj adımları Motrio Connect uygulaması üzerinde tarif edilmiştir. Bu bilgi size yeterli gelmediği durumlarda www.motrio.com.tr/motrioconnect sayfasından veya çağrı merkezimizden (0850 755 32 32) destek alabilirsiniz.
Cihazın aracınıza montaj adımları Motrio Connect uygulaması üzerinde tarif edilmiştir. Bu bilgi size yeterli gelmediği durumlarda www.motrio.com.tr/motrioconnect sayfasından veya çağrı merkezimizden (0850 755 32 32) destek alabilirsiniz.
Cihazınızı aracınıza aracınız çalışır durumda taktıktan sonra açık alanda yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk yaptığınızda güncelleştirmeler tamamlanacaktır. Sonrasında herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız Renault Diyalog Çağrı Merkezi Motrio Connect Destek Hattı (0850 755 32 32) veya uygulama üzerinden destek alabilirsiniz.
Cihaz çalışması için gerekli olan enerjiyi aracınızdan almaktadır. Ayrıca şarj edilmemektedir.
Cihazınızı aracınızdan sökerek başka bir araca takabilirsiniz. Bunun için önceki cihazınızı hesabınızdan ayırmanız ve yeni cihazınızı tekrar tanıtmanız gerekmektedir. Her araç değişiminde zorunlu olan alanların doldurulması doğru bilgi almak açısından önemlidir.
Güç ışığı cihazda güç olduğunu ve çalıştığını göstermektedir. Sinyal ışığının üç saniyede birer kez yanması cihazın sağlıklı çalıştığını göstermektedir. Bu konudaki detaylı açıklamaya kullanım kılavuzundan veya Renault Diyalog Çağrı Merkezi Motrio Connect Destek Hattı’ndan (0850 755 32 32) ulaşabilirsiniz.
Motrio Connect’in topladığı veriler şifrelenerek korunmaktadır. Sadece siz ve yetkilendirdiğiniz kişi veya kişiler erişebilir. Sizin belirleyeceğiniz kişilere sizin gerekli gördüğünüz durumlarda bildirimler de gönderilebilir.
Cihaz aracınızdan takılı olduğu süre boyunca veri toplar. Ancak bu verileri sadece siz veya yetkilendirdiğiniz kişiler görebilir.
Motrio Connect uygulamasıyla en fazla on adet olmak üzere araçlarınızı takip edebilirsiniz. Birden fazla araç eşleştirebilirsiniz ve bunların konumlarını aynı ekran üzerinde görüntüleyebilirsiniz.
Başka bir telefonda Motrio Connect uygulamasına kendi hesabınızla bağlanarak kullanabilirsiniz.
Renault Diyalog Çağrı Merkezi Motrio Connect hattından (0850 755 32 32) aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.
Motrio Connect uygulaması sadece Türkiye’de çalışmaktadır.
Cihaz garanti belgesi ile satılmakta olup, 3 yıl garantilidir.
3 yılın sonunda bu hizmetin devam edip etmeyeceği kararı Renault’da saklıdır. Ticari şart ve koşullara göre Renault hizmetin devamlılığını ilave 1 yıl daha, belirlenecek ücret karşılığında sağlayabilecektir. 3 yıl sonrasında eğer hizmete aynı şekilde devam etmek istenirse “Renault olarak da şartların uygunluğu ile” +1 yıl daha devam etmek isterse; Turkcell’in o dönemki aylık ve/veya yıllık tarife esaslarına göre fiyatlar oluşabilecektir.
Renault Diyalog Çağrı Merkezi Motrio Connect için telefon desteği sağlamaktadır. Ayrıca uygulama üzerinden “Bize Ulaşın” bölümünden görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.
Cihaz aracınızdan sadece gerekli verileri toplamaktadır. Güvenlik sebebiyle aracınıza kilit açmak, motor çalıştırmak vb. komutlar göndermemektedir.
Cihaz aracınıza takılı olduğu süre boyunca veri toplamaktadır.
Motrio Connect uygulamasını kullanmak için iOS veya Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuz olması gereklidir.
Uygulamayı yeniden başlatmayı deneyin. Aracınızın motoru dururken cihazı çıkarın, yan tarafında bulunan reset (tekrar başlatma) tuşuna basıp tekrar takın ve sinyal ışığı üç saniyede bir yanana kadar bekleyin. Bu adımları denediğinizde çalışmıyorsa uygulama üzerinden veya Renault Diyalog Çağrı Merkezi Motrio Connect hattından (0850 755 32 32) destek alabilirsiniz.
Renault Diyalog Çağrı Merkezi Motrio Connect Destek Hattı (0850 755 32 32) arayarak çağrı açabilirsiniz. Çağrı merkezindeki görevli size sorular soracak ve sizi sorununuz çözümü konusunda yönlendirecektir.
Cihaz veri aktarımı için mevcut Turkcell GSM altyapısını kullanmaktadır. Veri iletilemeyen durumlarda veriler saklanarak şebeke bulduğunda iletilir.
Motrio Connect uygulamasının bulut ortamında sakladığı veriler uçtan uca şifrelenmekte ve 6698 sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”na uygun şekilde saklanmaktadır. Siz izin vermedikçe verilerinize erişilemez.
Sürüş karakteristiğinize bağlı, aşırı hız, ani hızlanma, sert frenleme ve dönüşler için güvenlik puanlaması yapılmaktadır. Sürüş güvenliği puanınızın yüksek olması kaza riskinizin düşük olduğunu işaret eder.
Motrio Connect uygulamasının içindeki öneri/şikâyet formunu kullanarak karşılaştığınız hataları bize bildirebilirsiniz.
Cihazınızın kullanım kotası bulunmamaktadır.
Yaptığınız yolculuklara seyahat günlüğü ekranından ulaşabilirsiniz. Seyahatlerinizi mesafe, ortalama hız, süre, yakıt tüketimi detayında görüntüleyebilirsiniz.
Geçmişe dönük olarak; kullanım süresi, mesafe, yakıt ve skor grafiklerinize kullanım detayları ekranından ulaşabilirsiniz.
Menüden profil adımına giderek profil ayarlarınızı yapabilirsiniz.
Aracınız için içine girildiğinde veya dışına çıkıldığında bildirimler alacağınız güvenli bölgeler tanımlayabilirsiniz.
Ebeveyn modunda bir limit hız değeri belirleyerek, bu hız aşıldığında bildirimler alabilirsiniz.
Aracınızı bir başkasının kullanması veya valeye vermeniz durumunda hız limiti tanımlayarak bildirimler alabilirsiniz.
Başka bir kişiye veya valeye verdiğinizde aracınız için bir uzaklık limiti belirleyerek bu limit aşıldığında bildirimler alabilirsiniz.
Dijital anahtar açıldığında, vale modu, ebeveyn modu, güvenli mod uyarı ve aramalarını ilk seyahatiniz süresince sessize almak için kullanılmaktadır. Açılan dijital anahtar, seyahat sonlandığında otomatik olarak devre dışı kalmaktadır.
Hız ve bölge limit aşımlarında; sarsıntı, motor çalıştırma ve hareket durumlarında; çekilme, kaza durumunda; motor arızalarında (motor arıza kodu, akü durumu, motor suyu sıcaklığı durumu vb.) bildirim alabilirsiniz. Bildirimlerinizi tercihinize göre uygulama üzerinden, sms ile ve e-posta ile alabilirsiniz.
Motrio Connect uygulamasından gelen bildirimleri “profil” menüsünün altında bulunan seçeneklerden ayarlayabilirsiniz. Bildirimleri sadece uygulama üzerinden, SMS ile ve e-posta ile alabilirsiniz.
Cihazınızı gerektiğinde hesabınızdan ayırabilirsiniz. Bu durumda kayıtlı verileriniz ulaşılamaz duruma gelecektir.
Menüden “Yeni Cihaz Ekle” adımını seçerek yeni bir cihaz ekleyebilirsiniz.
Uygulamayı kaldırıp tekrar kurduğunuzda sürüş geçmişinize ait veriler korunmaktadır.
Cihaz yüksek kalite standartlarında ve CE sertifikalı Avrupa normlarına uygun olarak üretilmiştir.E-Mark belgesine sahiptir, araç bileşenleriyle elektromanyetik uyumluluğu test edilerek onaylanmıştır.
Cihazınızı iade koşullarını sağlamak kaydıyla iade edebilirsiniz, iade ile ilgili detaylı bilgi için Renault Diyalog Çağrı Merkezi Motrio Connect Hattı’ndan (0850 755 32 32) destek alabilirsiniz.